آمالگام ، آمالکپ

آمالگام ، آمالکپ

 • 1

مولت پرداخت آمالگام

25,000تومان
30,000تومان

آمالگام سینالوکس 1 واحدی

1,050,000تومان
1,100,000تومان
 • 1

خرید آمالگام یا آمالکاپ

آمالکپ دندانی چیست؟

آمالکپ دندانپزشکی

آمالگام دندانی یا ماده مخلوط دندانی (Dental Amalgam) ماده ای غیر همرنگ (نقره ای یا سیاه) است، که برای پر کردن دندان در دندانپزشکی از آن استفاده می شود.

آمالکپ دندانی ، ترکیب فلز جیوه است با «پودر آمالگام». حاوی نسبت مشخصی از نقره، نیکل و روی است. این پودر با جیوه ترکیب می شود. در نتیجه ی این آلیاژ، جیوه از حالت مایع (خالص) به جامد (آلیاژ) در آمده و در نهایت توده ای فرم پذیر و براق را جهت ترمیم دندان فراهم می کند.

شرکت های مختلفِ تولیدکنندهٔ پودر آمالکپ دندانی، درصدهای مختلفی از جیوه ، نقره، قلع و مس را در محصولات خود به کار می برند. در ترکیب نهایی، بیشترینِ مواد متشکله شامل جیوه (50 درصد) و سپس نقره است.

آمالکپ یک ماده ترمیمی فوق العاده و انعطاف پذیر است و در دندانپزشکی ها به دلایل مختلف استفاده می شود.این ماده ارزان است و نسبتاً استفاده آسانی دارد و در دندان پزشکی برای مصارف گوناگون، به راحتی شکل می پذیرد.

آمالکپ برای مدت کوتاهی نرم می ماندبنابراین می تواند حجم های نامنظم دندان راپر کرده و بعد سفت می شود.

آمالگام که نام دیگر آمالکپ میباشد نسبت به مواد ترمیم کننده دیگر مانند کامپوزیت ها دارای طول عمر زیادی است .

پر کردن با آمالکپ دوام بالاتری دارد. اما بسیاری از مردم از ظاهر آن خوششان نمی آید، میزان جیوه موجود در ماده آمالگام حدود 50 درصد است، اما مقدار آزاد شده آنقدر کم است که هیچ ضرری برای سلامتی ندارد.

استفاده از آمالکپ ها برای چه کسانی ممکن است خطر آفرین باشد!

آمالکپ دندانپزشکی

این بحث که آمالکپ چه ضررهایی برای افراد دارد از وقتیشروع شد که آمالکپ ابداع شد .اما در قرن بیستم قوت تازه ای گرفت.

بسیاری از مردم از وجود جیوه در آمالکپ بی خبر بودند. و این موضوع مهم ترین بحث موضوعی را اخیراً در تابلوی خبریو نگرانی بین مردم شد . سازمان بهداشت جهانی گزارش کرد که جیوه حاصل از آمالگام، 5٪ کل انتشار جیوه را تشکیل می دهد که وقتی با جیوه زائد حاصل از آزمایشگاه ها و دستگاه های پزشکی جمع شود به 53٪ می رسد.

تفکیک کننده ها می توانند رهایش جیوه به فاضلاب عمومی را به طور چشمگیری کاهش دهند که آمالکپ دندانی یک سوم از جیوه این فاضلاب ها را تشکیل می دهد. از سال 2008 استفاده از آمالکپ در سوئد، نروژ و فنلاند محدود شد و کمیته اداره غذا و داروی آمریکا (Food and Drug Administration) (FDA) دربارهٔ ایمنی آن، اظهار نظر مثبتی نکرد.

شورای انجمن دندانپزشکی آمریکا (American Dental Association) در یک سری از کارهای علمی و آزمایش های گوناگون نتیجه گرفته است که آمالکپ و کامپوزیت برای دندان ضرر نداشته بلکه برای ترمیم آن مؤثرند.

خریدآمالکپ دندانپزشکی

این مطالعه نشان داد که پر کردن دندان با آمالکپ هیچ ضرری برای افراد در پی نداشته و پر کردن دندان با موادی غیر از آمالکپ ایرادی نداردو افراد با خیال راحت میتوانند از آمالکپ در موارد گوناگون مثل پر کردن دندان از آن استفاده کنند.

در دو دهه اخیر مشخص شده که این ماده به طور پیوسته جیوه را در حفره دهانی متصاعد می کند این رهاسازی در فعالیت هایی از قبیل مسواک زدن، جویدن، نوشیدن مایعات داغ و تنفس افزایش پیدا می کند همچنین آزاد شدن جیوه می تواند تحت تأثیر pH، پوسیدگی بیولوژیکی باکتریایی و پوسیدگی الکتروشیمیایی افزایش پیدا کند. جیوه جذب شده توسط ریه وارد خون می شود و در اندام های مختلف مثل کلیه، مغز و کبد توزیع می شود. جیوه اثراتی نیز بر قلب دارد و با افزایش پراکسید هیدروژن باعث از بین رفتن گلوتاتیون می شود و با اثر بر روی پراکسیون لیپید باعث عوارض قلبی می شود. جیوه می تواند نوزادان را هنگامی که از شیر مادر تغذیه می کنند تحت تأثیر قرار دهد. البته مطالعات انجام شده نشان می دهد مقدار جیوه ای که روزانه از آمالکپ آزاد می شود بسیار کمتر از سطح مجاز تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.

استفاده از آمالکپ دندان  برای افرادی همچون، زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند، مادران شیرده، کودکان (به ویژه کودکان زیر شش سال)، افرادی که آلرژی شناخته شده به جیوه دارند وهمچنین افرادی که اختلالات عصبی یا اختلال عملکرد کلیوی دارند، مضر است و ممکن است سلامتی آنها معرض خطر باشد.

اطلاعات کمی درباره ی اثرات احتمالی قرار گرفتن در معرض بخار جیوه از آمالکپ دندان بر روی سلامتی این گروه از افراد موجود است. به همین ترتیب، اگر جزء یکی از جمعیت های پرخطرِ شناسایی شده هستید و نیاز به پر کردن دندان دارید، سازمان غذابه شما توصیه می کند که در صورت امکان از آمالکپ دندانی پرهیز کنید.وبا دندانپزشک خود در مورد سابقه ی سلامتی و سایر گزینه های درمانی موجود برای پر کردن دندان صحبت و مشورت کنید.

جاسازی پرکردگی های آمالکپ جدید در یک مادر باردار ممکن است منجر به افزایش یا جهش زیاد جیوه در مادر و جنین شود. برخی مطالعات نشان داده است که رابطه ای بین تعداد پرکردگی های آمالکپ در مادر و سطوح جیوه در خون بندناف وجود دارد. نتایج حاصل از این مطالعات هیچ ارتباط خاصی با اثرات مضر سلامتی را شناسایی نکرد. با این حال، داده ها بسیار محدود است و بایدتوسط دندانپزشک بررسی شود تا خدایی نکرده ضرری برای مادر و جنین ایجاد نشود.

افرادی که حساسیت بیشتری به جیوه یا سایر اجزای آمالکپ دندانی دارند

آمالکپ دندانپزشکی

برخی از افراد ممکن است به جیوه یا سایر اجزای آمالگام ای دندانی (مثل مس، قلع یا روی) آلرژی یا حساسیت داشته باشند و ممکن است اثراتی از جمله واکنش های آلرژیک و زخم های دهانی و همچنین علائم عمومی تر را بعد از جاسازی یک این نوع پرکردگی را تجربه کنندبنابراین این افراد قبل از استفاده از آمالکپ باید مورد بررسی قرار گیرند.

آمالکپ دندانی در سال های اخیر به عنوان یک ماده ی ترمیمی همه کاره ،معروف شده است. در این مقاله ی در صددیم تا تاریخچه ی این ماده را با توجه به عملکرد بررسی کنیم.پزشک ناب با جمع آوری این اطلاعات به صورت مقاله تصمیم دارد دندانپزشکان و بیماران عزیز با داشتن اطلاعات کافی بتوانند از آمالکپ استفاده و جنسی با کیفیت و مقرون به صرفه خریداری کنند.

در حال حاضر، آمالکپ یک ماده ی ارزان و باصرفه برای ترمیم دندان­های خلفی است که مورد استفاده قرار میگیرد.. آمالکپ بیش از 165 سال است که به عنوان ماده ی ترمیمی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر، جایگزین مناسب مقرون به صرفه ای برای آمالکپ دندانی وجود ندارد. قیمت ارزان و ماندگاری طولانی و دوام آن در شرایط تحمل بار در مقایسه با مواد دندانی دیگر از جمله مزیت های آمالکپ است.

تحقیقات جدید نشان می دهند که مدت زمان ماندگاری ترمیم های آمالکپ دندان بیشتر از طول عمرهای مواد قبلی است. در آمالکپ های گذشته به خاطر استفاده از مس کم (قبل از 1963) طول عمر کمتری را در مقایسه با آلیاژهای جدید تر داشتند.نتایج برخی از تحقیقات بالینی حاکی از این است که آمالپ های که مس بیشتری داشته باشند ،طول عمری بالای 12 سال خواهند داشت ،علاوه براین، آمالکپ هایی که مس بیشتری دارند نیاز به پولیش کاری زیادی بعد از پر کردن ندارند.

این ماده یک ماده دندان پزشکی می باشد که رنگش هم نقره ای می باشد. که در کلینیک دندان پزشکی برای دندان هایی که پوسیده شده اند با آمالگام پر میکنند. که این امر هم بعد از تراش وبرداشت پوسیدیگ انجام می شود.

ترکیبات این ماده از نقره - قلع -مس همراه جیوه می باشد. با آمالگام برای پر کردن نقره ای رنگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد.نکنه مهم در استفاده از آمالکپ سمی بودن این ماده می باشد که دندان پزشکان از نظر ایمنی باید مراقبت های لازم را به عمل بیاورند، چونکه این ماده سمی قسمت های مختلف از جمله کلیه ، مغز وقسمت های دیگر را تحت تاثیر قرار میدهد.


مزیت های استفاده از آمالکپ یا آمالگام

مزیت آمالکپ دندانپزشکی
 • برای این که از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید با استفاده وخرید آمالگام این نواحی پوسیده را جایگزین میکند.
 • هزینه آمالگام کم است وماده سختی می باشد وزمانی که خشک شود عمر زیادی دارد.

عوارض استفاده از آمالکپ یا آمالگام

عوارض آمالکپ دندانپزشکی

👈 از گزارش های به عمل آمده به دلیل جیوه ای که درون این ماده وجود دارد نوعی بخار را ازاد میکند که توسط ریه تنفس شده ودیگر نقاط بدن منتقل می شود وتاثیری روی کلیه ومغز را متوجه میکند.

✔تجمع زیستی : اول از همه معنی تجمع زیستی را بدانیم ، اینکه یک ماده شیمیایی در اندام های بدن ثابت بماند تجمع زیستی می نامند.که این هم به دلیلجیوه داخل آمالکپ می باشد. درست است که این ماده پر کننده ، از جیوه ای که در ماهی دیده شده متفاوت است . تجمع زیستی از غذا های سمی به جیوه می اید.

✔آلرژی : بعضی افراد به موارد پرکننده مثل همین آمالگامی که یک نوع پر کننده هست حساسیت دارند، آن هم به دلیل جیوه یا قلع یا مسی هست که درون این ماده وجود دارد یک عکس العمل میدهند که واکنش هایی در بدنشان می شود وباعث الرژی می شود.


پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالکپ

آمالکپ دندانپزشکی

مزایای کامپوزیت چیست؟

مزیت اصلی ترمیم دندان با کامپوزیت بازسازی زیبایی دندان ها است. دندانپزشک می تواند با ترکیب رنگ ها، رنگ مناسب دندان بیمار را یافته و به کار ببرد. برخلاف آمالکپ، کامپوزیت مانند چسب به دندان می چسبد و در نتیجه، دندانپزشک فقط باید قسمت های پوسیده و به اصطلاح کرم خورده را بردارد و حفره را پر نماید و نیاز کمتری به تراشیدن دندان نسبت به ترمیم با آمالکپ دارد.

معایب کامپوزیت چیست؟

شانس حساسیت دندان در هنگام جویدن، پس از پر کردن با کامپوزیت معمولا از پر کردن با آمالکپ بیشتر است. رنگ سفید کامپوزیت هم ممکن است در اثر مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگدانه دار مانند چای و قهوه به مرور تغییر کند.

ایراد دیگر کامپوزیت، ایجاد ترک های بسیار ریز یا ریزنشت هایی در بین کامپوزیت و دندان در طول زمان است که می تواند باعث نفوذ باکتری ها و ایجاد پوسیدگی های ثانویه در بخش های عمیق تر دندان شود.

در مجموع، استحکام و پایداری کامپوزیت از آمالکپ کمتر است و به همین دلیل، انتخاب اول در مورد دندان های آسیا به شمار نمی آید.


آمالکپ یا کامپوزیت؟

ویژگی های آمالکپ دندانپزشکی

آمالکپ و کامپوزیت که از بهترین مواد پر کننده دندان به حساب می آیند، هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.بنابراین آمالکپ برای پر کردن دندان های عقبی و جهت تحمل فشارهای زیاد موقع جویدن مناسب است در حالی که کامپوزیت برای دندان های جلویی که مسئله زیبایی در آن ها مهم تر است، مناسب است .

بنابراین، اگر قصد دارید تا دندان های جلو خود را پر کنید، بهترین مواد پرکردن دندان برای شما کامپوزیت ها خواهند بود اما در صورتی که می خواهید بهترین مواد پرکردن دندان برای دندان های آسیا را انتخاب کنید، بهتر است به سراغ آمالکپ بروید.

به غیر از انتخاب شخصی بین پرکردن دندان با کامپوزیت یا آمالکپ، باید توجه داشت که تصمیم در مورد پرکردگی مناسب برای هر دندان با مشاوره نزدیک بین بیمار و دندانپزشک انجام پذیرد .


سمی بودن آمالکپ دندان­

آمالکپ دندانپزشکی

از سال های گذشته و دور برای اینکه آمالکپ سمی است تحقیقات زیاد و بحث های فراوان شده است. آمالکپ بیش از 165 سال است که در پیشه ی دندانپزشکی استفاده می شود. نتایج بر ایجاد حساسیت با جیوه برای دهان پایین و کم است؛بنابراین هر چند آزمایش و تحقیقات زیادی صورت گرفته که تاثیر آن بر روی بیماری هایی مانند اسکلروز (سفت شدن بافت ها) و بیماری آلزایمر دیده شود ،ولی چیزی به صورت قطعی اثبات نشده است.

دندان ها عضو استخوان مانندی در بدن هستند که بسیار در معرض خراب شدنو یا پوسیدگی می باشند؛برای این که کار اصلی دندان ها جویدن غذا می باشد که دندان ها در طول روز زمان زیادی را مشغول به کار کردن هستند . پس آسیب دیدن این عضو سفید رنگ دور از انتظار نیست .پوسیدگی و یا شکستگی دندان فقط آسیب دندان نمی باشد ، بلکه یک دندان امکان دارد، احتیاج به درمان ریشه داشته و یا حتی پزشک برای ترمیم دندان از جراحی استفاده کند. ابزار و مواد ترمیمی یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که توسط دندانپزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه، ترمیم دندان یکی از درمان های بسیار مهم و مورد نیاز برای همه افراد تبدیل شده است. به همین علت استفاده از مواد ترمیمی با کیفیت و مناسب توسط دندانپزشک بسیار اهمیت دارد.

هنگامی که دندان پوسیده می شود، دندانپزشک مجبور است قسمت های پوسیده دندان را با تجهیزات مخصوصی تراش دهد. ماده ای که می تواند در قسمت های پوسیده تراشیده دندان قرار بگیرد، همان آمالکپ است.


انواع مختلف آمالکپ

انواع آمالکپ

آمالکپ ها در انواع و برندهای مختلفی تولید می شوند؛ ولی جدا از این موارد، مواد پرکننده دندانی در واحدهای مختلفی در بازار موجود هستند که فرق این واحد ها در وزن آلیاژ آن ها است.

 • آمالکپ یک واحدی : این نوع از محصول حدود 400 گرم پودر آلیاژ دارد
 • آمالکپ دو واحدی : این نوع از محصول حدود 600 گرم پودر آلیاژ دارد
 • آمالکپ سه واحدی : این نوع از محصول حدود 800 گرم پودر آلیاژ دارد
 • آمالکپ پنج واحدی : این نوع از محصول حدود 1200 گرم پودر آلیاژ دارد

دقت کنید که آمالکپ های مختلف با درصدهای متفاوتی از فلزات قلع، مس و نقره ساخته می شوند و بهترین نوع از آمالکپ ها آن هایی هستند که درصد نقره و یا مس بالاتری داشته باشند و فلز روی در آن ها به کار نرفته باشد.

ما در نماد گستر تارویژ بهترین و با کیفیت ترین آمالکپ ها را با توجه به توضیحات داده شده ارائه می دهیم تا مشتریان عزیز با خیال راحت خرید کرده و استفاده کنند .سازمان های مورد تاییده آمالگام

آمالکپ دندانپزشکی
 • انجمن دندان پزشکی آمریکا Ada
 • مرکز پیشگیری وکنترل بیماری ها cdc
 • سازمان غذا ودارو آمریکا Fda
 • سازمان بهداشت جهانی who

با شواهد علمی که مشخص شده است آمالگام دندانی برای پر کردن دندان بسیار مطمعن می باشد وخیلی ایمن می باشد و برای ترمیم پوسیدگی ها بکار میرود. مایو کلینیک اظهار داشته آمالگام دندانی ایمن می باشد. همچنین انواع متفاوتی از جیوه وجود دارد که یک نوع آن menthly mercury می باشد که در آب پیدا می شود که احتمال اینکه توسط ماهی درست شود بالاست. وزمانی که مقدار زیادی از آن استفاده شود مسمویت ایجاد میکند ودر سلامت انسان مضر می باشد . این جیوه کاملا با جیوه که در آمالگام می باشد تفاوت دارد.


نتیجه تحقیقات mayo , ada روی آمالگام دندانی

آمالکپ دندانپزشکی

مایو کلینیک تذکر داده است که بهترین ماده برای پر کردن دندان این میباشد که اصلا دندان را پر نکنیم در نتیجه باید مراقب باشیم که دندان پوسیده نشود. اگر نکته هایی رعایت شود در جلوگیری از پوسیدگی دندان جلوگیری میکند.

نیک که مجموعه ای 3300 پزشک و محقق وپژوهشگر ودانشمند می باشد که هم کار درمانی انجام میدهند وهم در کار پژوهش مشغول هستند.در سال 1886 این شرکت بنیان گذار شده است ودر مینه آمریکا قرار گرفته شده است. از تحقیقات به عمل آمده در زمینه مواد دندانی این شرکت حمایت میکند.


بررسی ایمن بودن آمالگام دندانی

از آنجایی که امالگام دندانی یک ماده ایمن می باشد که در دندان پزشکی مورد استفاده قرار میگیرداما برخی نگران جیوه ای هستند که در آمالگام وجود دارد اما این نکته را توجه داشته باشید که اگر جیوه با مواد آمالگام ترکیب شود ماده ایمن وپایا را درست میکند . واطمینان داشته باشید که مطالعات علمی نشان داده که آمالگام کامل ایمن می باشد.


آمالکپ چیست؟

آمالکپ دندانی آلیاژی است که شامل فلزاتی مثل جیوه، نقره، قلع و مس است. در دندانپزشکی برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود. به دلیل ارزان بودن، آسان بودن روش استفاده آن، داشتن دوام زیاد امروزه بیشتر مورد استفاده قرار گرفنه است. به صورت کلی آمالکپ ها از دو دسته های کپسولی و پودری تشکیل شده اند..

نوع آماده سازی و نحوه استفاده ازآمالکپ ها موجب متفاوت بودن آنها از هم میشود. اندازه جیوه و پودر در آمالکپ های کپسولی از قبل در شرکت تولید کننده مشخص و بر اساس آن ساخته می شود و دندانپزشک فقط در عرض چند ثانیه با استفاده از دستگاه آمالگاماتور آن را مورد استفاده قرار میدهد.

کاربرد آمالکپ های پودری به این گونه است که جیوه و پودر درون دستگاه آمالگاماتور شارژ می شود و به انداره دلخواه ترکیب و مورد استفاده قرار میگیرد. آمالکپ های کپسولی برطبق زمان سفت شوندگی به سه دسته براده ای، کروی و مخلوط تقسیم میشود که کروی سریع ترین زمان سفت شوندگی و براده ای طولانی ترین زمان را دارا هستند.

با توجه به موارد ذکر شده باید هنگام خرید آمالکپ دقت زیادی کنیم و با توجه به کاربرد آنها و نیاز خودمان بتوانیم درست ترین انتخاب را داشته باشیم.

شرکت نماد گستر تاوریژ با داشتن انواع مختلفی از آمالکپ به شما این امکان را میدهد که بتوانید هنگام خرید آمالکپ ها از بین آنها با توجه به قیمت مورد نظر و نوع نیاز خود انتخاب کنید.


چرا از آمالکپ استفاده می کنیم؟

از بیشترین و مهم ترین دلایل استفاده زیاد از آمالکپ نسبت به سایر مواد دندانپزشکی میتوان به ،هم رنگ بودن با دندان طبیعی، ماندگاری بالا و ارزان تر بودن آن اشاره کرد. استفاده از آمالگام برای کودکان بالای شش سال و بالغین ضرری ندارد. معمولا آمالکپ ها به شکل یک واحدی، دو واحدی، سه واحدی و پنج واحدی ساخته میشوند.

استفاده از آمالکپ ها مزیت هایی دارد که عبارتند از:

 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • قیمت مقرون به صرفه
 • استحکام بالا
 • کاهش خطر شکستن ترمیم
 • قدرت فشرده سازی بالا

آمالکپ ها در انواع مختلفی از کپسول ها ساخته میشوند. این محصول که از مخلوط چند فلز که بیشترین درصد آن را نقره تشکیل می دهد به صورت پودر ساخته می شود، این پودر که خود شامل نقره و دیگر آلیاژ موجود درآن است را در کپسول هایی قرار می دهند.

بدین ترتیب انواع مختلف آمالکپ موارد زیر هستند :

 • 1. آمالکپ ( آمالگام کپسولی ) 1 واحدی
 • 2. آمالکپ ( آمالگام کپسولی ) 2 واحدی
 • 3. آمالکپ ( آمالگام کپسولی ) 3 واحدی

خرید و فروش تجهیزات دندانپزشکی

شرکت نماد گستر تاوریژ، با فروش انواع تجهیزات مورد نیاز جامعه دندانپزشکان کشور با قیمت مناسب و کیفیت عالی به عنوان یکی از فروشنده های معتبر انواع آمالکپ به شمار میرود. در صورتی که قصد خرید آمالکپ و یا دیگر تجهیزات دندانپزشکی را دارید میتوانید قبل از خرید قیمت و کیفیت آنها را مقایسه کنید ،مشاهده خواهید کرد این شرکت نسبت به فروشگاه های دیگر تجهیزات دندانپزشکی ارزانتر و بهتری دارد.

بنابراین باید گفت که نماد گستر تاوریژ با هدف مرجعیت قیمت و کیفیت در زمینه تجهیزات و مواد دندانپزشکی بوجود آمده تا در این زمینه به مشتریان گرامی و دندانپزشکان خدمت کند.

شرکت نماد گستر تاوریژ، امکان فراهم کردن پایین ترین قیمت تجهیزات دندانپزشکی و بهترین کیفیت را برای مشتریان خود دارا می باشد.


قیمت و خرید آمالکپ

یکی از مواد ترمیمی محکم و انعطاف پذیر، آمالکپ دندانپزشکی است. که به علت ارزان بودن و استفاده آسان در دندانپزشکی ها کاربرد فراوان دارد.

هنگام استفاده در دندان، به آسانی شکل می گیرد. برای مدت کوتاهی نرم می ماند لذا می تواند حجم های نامنظم دندان را پر کند و سپس سفت می شود. طول عمر آمالکپ نسبت به سایر مواد ترمیم کننده دندان بیشتر است.

هنگام خرید آمالکپ بهتر است به معتبر بودن برند آن توجه کنید و همچنین از فروشگاه های معتبر خرید کنید. در این صورت میتوانید آمالکپ هایی با قیمت مناسب و برندی معتبر خرید کرده باشید. چون انواع مختلفی از آمالکپ در بازار وجود دارد که به قیمت های مختلفی به فروش می رسد که فقط میتوان با شناخت برند و انتخاب فروشگاه معتبر برای خرید آمالکپ ،بدون ضرر خرید کرد.


آیا آمالگام سمی است؟

همانطور که می دانید جیوه فلزی است که به خاطر ایجاد بخارهای سمی برای بدن انسان مضر محسوب می شود، ولی به دلیل اینکه جیوه ی موجود در آمالکپ از حالت آزاد خود خارج شده و به صورت یک ترکیب فلزی در می آید خواص ابتدایی خود را از دست می دهد و باعث ایجاد بخار سمی نمیشود بنابراین برای سلامتی انسان ضرر ندارد و میتوان گفت که آمالکپ رمطمئن ترین و مناسب ترین ماده پر کننده دندان است.


موارد استفاده آمالکپ

به علت ارزان بودن قیمت آمالکپ ها و امکان خرید آسان آمالگام این ماده امروزه به عنوان یکی از بهترین مواد ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاده از آمالکپ ها به شرح زیر است:

عدم کنترل بزاق: اگر شرایط به صورتی باشد که نتوان جریان بزاق را در جایی که دندان پر می شود برطرف کرده و محیط کاری خشک داشت ،بهتر است از آمالکپ برای پر کردن دندان استفاده شود.

دندانپزشکی اطفال: در دندانپزشکی کودکان کنترل بزاق و کنترل حرکات کودک برای دندانپزشک دشوار است و چون کار با کامپوزیت دقت زیادی میخواهد. بنابراین درچنین شرایطی بهتر است تا از آمالکپ استفاده کرد.

جراحی ریشه دندان: در جراحی ریشه دندان که انتهای ریشه به طریقه ی جراحی باز شده و باید از انتها پر شود. چون محیط پر از خون است پر کردن انتهای ریشه با آمالکپ بهتر است.

دسترسی سخت: مناطقی از دهان که دسترسی مشکل است و امکان کار خوب با کامپوزیت نیست.برای راحت شدن کار از آمالکپ استفاده میکنند.


فواید آمالکپ

آمالکپ دندان دارای معایب و فوایدی است که مهمترین فواید آن به شرح زیر است:

کارکرد آسان : کار کردن با آمالکپ دندان خیلی راحت است و در دانشگاه دندان پزشکی از جمله دروسی است که در ابتدا آموزش داده میشود. به همین دلیل است که هنوز بسیاری از دندانپزشکان علاقمکند به پر کردن دندان با آمالکپ هستند.

ساز گار با بزاق : : آمالکپ ها برخلاف کامپوزیت ها مشکلی با بزاق دهان ندارند به این صورت که اگر بزاق دهان با کامپوزیت برخورد کند باعث میشود که کامپوزیت به دندان نچسبد ولی در آمالکپ ها چنین نیست و آمالکپ حتی در صورت وجود بزاق دهان هم به دندان میچسبد و مشکلی ایجاد نمیشود.

قابلیت فشرده شدن : آمالکپ ها به راحتی فشرده میشوند و این کمک میکند دندانی که با این مواد پر میشود بهتر پر شود. در پر کردن دندان هایی که بین دندانی استن آمالکپ کمک می کند اتصال دندان ها کاملا بسته شده و جای خالی نماند . درنتیجه با پرکردگی آمالکپ غذا کمتر لای دندان ها گیر می کند . ولی با کامپوزیت بستن اتصال دندان ها سخت است و کار زیادی میطلبد.

قیمت ارزانتر : پر کردن با آمالکپ ارزانتر از پر کردن با کامپوزیت دندان است .


معایب آمالکپ

با توجه به موارد ذکر شده برای فواید آمالکپ ،این ماده امروزه در مقایسه با حضور کامپوزیت دندان معایب زیادی داردکه عبارتند از :

ظاهر ناپسند : همانطور که میدانید مواد تشکیل دهنده آمالکپ بیشتر از نقره است که به مرور بر اثر بزاق دهان ،نقره سیاه رنگ میشود که این به عنوان یکی از مهمترین مشکلات آمالکپ شناخته شده است . که به این علت بیشتر بیماران از دندانپزشک خود بجای استفاده از آمالکپ میخواهند تا با مواد کامپوزیتدندان ها را پر کنند تا از به وجود آمدن ظاهری زشت جلوگیری کنند.

سمی بودن جیوه : جیوه موجود در آمالکپ میتواند به گاز تبدیل شود . وجیوه ماده ی سمی است و در صورتی که جذب بدن شود عوارض بسیار بدی را در پی خواهد داشت.

فاصله بین آمالکپ و دندان : آمالکپ با دندان به طور کامل چفت نمیشود . بلکه همیشه فاصله ای بین آمالکپ و دندان باقی می ماند که وجود همین فاصله سبب میشود تا مواد غذایی و میکروب ها به داخل دندان وارد شود و پوسیدگی ایجاد شود .

سخت بودن تشخیص پوسیدگی : پوسیدگی دندان که در اثر فاصله بین آمالکپ و دندان و نشتی مواد غذایی به داخل دندان بوجود میآید به خاطر اینکه ، با رنگ سیاه آمالکپ همرنگ است ، در مرحله ی اول نمیتوان تشخیص داد.دبنابراین پوسیدگی دندان در زیر پرکردگی آمالکپ هنگامی تشخیص داده میشود که به اندازه ای بزرگ شود که با رادیوگرافی مشاهده شود یا اینکه به عصب برسد و باعث دندان درد شود که آنگاه نیاز به عصب کشی دندان و روکش دندان عصب کشی شده دارد .

تراش بیش از حد دندان : : آمالکپ دندان بر خلاف کامپوزیت که به دندان محکم شده و می چسبد ،برای ماندن در حفره نیازی به گیر مکانیکی دارد . به همین دلیل دندانپزشکان علاوه بر حذف پوسیدگی دندان کمی بیشتر از دندان سالم تراش می دهند تا گیر مکانیکی را برای آمالکپ درست کنند .

فقط دندان های آسیاب : آمالکپ به سبب ظاهری زشت زیاد مورد استفاده در دندان هایی که بیشتر دیده میشوند نیستند و فقط دندان هایی را با آن پر میکنند که در دید نباشندمانند دندان های پشت و آسیاب .

رسانایی حرارت : آمالکپ به علت فلز بودن سرما و گرما را مستقیما به عصب دندان منتقل می کند . بنابراین در پرکردگیهای عمیق باید یک کف بندی عایق نیز زیر آن گذاشته شود .


نتیجه گیری

ترمیم های آمالکپ از گذشته تا به امروز به خوبی در صنعت دندانپزشکی به کار گرفته شده است. طول عمر، آمالکپ ها نسبت به رزین های کامپوزیت بیشتر است و در ترمیم های بزرگتر و پر کردن نوک تیز برتریت دارند. آلیاژهای جدید غنی از مس علیرغم خواص برتری که نسبت به آلیاژهای قدیمی تر آمالکپ دارند، خاصیت آب بندی آنها ضعیف است. اگر زیبایی دندان مطرح نباشد، استفاده از آمالکپ گزینه ی مناسبی به نظر می رسد.

برای خرید آمالکپ های با کیفیت که دارای برند معتبر است پیشنهاد میکنیم از فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی نماد گستر تاوریژ دیدن کنید و بعد از مقایسه قیمت ها و برند ها خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید.

خرید آمالگام یا آمالکاپ

خرید آمالکپ | قیمت مناسب | کیفیت عالی

آمالگام دندانی یا ماده مخلوط دندانی (Dental Amalgam) ماده ای غیر همرنگ (نقره ای یا سیاه) است، که برای پر کردن دندان در دندانپزشکی از آن استفاده می شود.آمالکپ یک ماده ترمیمی فوق العاده و انعطاف پذیر است