مواد قالبگیری

مواد قالبگیری

 • 1

موم کاوکس CAVEX هلند

278,000تومان
280,000تومان

موم کاوکس | Cavex

480,000تومان
500,000تومان
 • 1

مواد وست قالبگیری

خرید مواد قالبگیری دندانپزشکی

باندینگ دندانپزشکی

قالب گیری دندان، یعنی روشی برای گرفتن قالب از دندان و دهان شما است که شکل واقعی دندان را منعکس می کند . بسیاری از دندان پزشکان ، نیاز دارند که با لابراتوارها یا آزمایشگاه های دندان همکاری کنند و آنها بسته به نوع درمان، به اطلاعات دقیقی از وضع دندان ها احتیاج دارند.

در قالب گیری دندانپزشک، قالبی را از دندان های بیمار تهیه میکند و آن را برای درست کردن به لابراتوار ارسال می نماید. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم درباره ی انواع موادقالب گیری، مزایا، نحوه انجام و معایب آن صحبت کنیم.

در دندان پزشکی برای درست کردن قالبی از دندان برای ایتکه بافت داخلی دندان را تشخیص بدهند استفاده میکنند. از ست های قالبگیری انواع مختلفی در سطح بازار مو جود می باشد، که یکی از پر طرفندارترین آنها مواد قالبگیری الاستومری می باشد.


قالب گیری دندان چیست؟

باندینگ دندانپزشکی

قالب گیری دندان عبارت است از درست کردن یک کپی از همه ی دندان های شما یا بافت دهان یا هر دو است که در لابراتوار از آن استفاده می کنند. در عملیات قالبگیری، یک تری پلاستیکی یا فلزی را که به شکل "نعل اسب است در دندان و لثه ها قرار داده می شود. تری را می توان برای دندان های بالا، پایین یا هر دو استفاده کرد. قالب گیری دندان و دهان و فک با اهداف متفاوت انجام می شود و در بسیاری از درمان های دندانپزشکی مهم و لازم است.

همانطور که گفتیم قالبگیری به منظور گرفتن الگوی کامل از شکل فک و دهان وتشخیص شرایط دندان بیمار گرفته می شود.بنابراین برای قالبگیری مواد زیادی استفاده میشود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

قالبگیری از مواد مختلف تشکیل شده است و با خصوصیات متفاوتی وجود دارند. مراقبت از سلامت دندان ها مهم است. ولی بعضی وقتها تصادف یا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان موجب می شود که دندان دچار آسیب جدی شده و از بین برود.

پس برای اینکه به جای دندان از دست رفته دندان جدید گذاشته شود یا نجات دندان در مواقع سخت مثل (عصب کشی) از را هایی مانند بریج، روکش دندان و ایمپلنت استفاده می شود. برای اینکه از هم خوانی و یکی بودن روکش دندان، بریج و دیگر روش های جایگزینی دندان با وضعیت دندان ها و فک،مطمئن شوند از دندان بیمار قالب گیری می شودکه باعث به وجود آمدن مدل دقیقی از دهان و دندان شما می شود و دندان درست شده دقیقا مشابه مدل طبیعی آن میشود.. قالب گیری درست باعث می شود که دندان درست شده بافت نرم و حساس دهان را در داخل گونه و لثه اذیت نکرده و موجب فرسایش دندان های دیگر نشود.

تهیه قالب مشخصی از دندان یکی از نیاز های ضروری هر دندان پزشکی می باشد به دلیل اینکه قالبگیری در تشخیص بافت های اطراف ها کمک شایانی را میکند.

هر کدام ازمواد قالبگیری ویژگی های منحصر به فردی دارند که بنا بر مقاومت که لازم دارند مورد استفاده قرار میگیرد.به عنوان مثال پلی سولفید ها از یک نوع ماده ستخی درست شده اند که زمان لازم برای میکس شدن آنها 60 ثانیه زمان ستینگ شدنشان 20 دقیقه می باشد.

برای خرید انواع مواد باندینگ به نماد گستر تارویژ اعتماد کنید تا بهترین قیمت ها وبهترین کیفیت هارا تجربه نمائید.


مواد قالب گیری دندان

باندینگ دندانپزشکی

مواد قالب گیری کیفیت مخصوصی دارند که به دندانپزشک این امکان را می دهند که دقیق ترین جزئیات را از دندان و بافت اطراف ثبت کنند. دستیار دندانپزشک باید از انواع مواد قالب گیری مطلع باشد ،و روش ساخت ماده قالب گیری، روش کار، مخلوط کردن مواد و کمک به روند قالب گیری را بلد باشد.

برای قالبگیری از تری های مختلفی استفاده می شود که بعضی برای پوشش نیمی از قوس فک، برخی برای پوشش دندان های جلو و بعضی برای پوشش قوس کامل فک هستند.

یک دندانپزشک برای انجام بسیاری از فعالیت های خویش نیازمند تهیه قالب از دندان بیمار است. در این زمینه انواع بسیاری از مواد قالبگیری در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

قالبگیری از محیط داخلی دندان برای انجام بسیاری از کارها بر روی دندان، امر مهم است. هر کدام از مواد قالبگیری در دندانپزشکی ویژگی های مخحصوصی دارد که با توجه به مقاومت لازم انتخاب می میشود. برای مثال پلی سولفیدها ماده سختی هستند که میزان زمان مخلوط کردن آنها 60 ثانیه و زمانقرار دادن و نگه داشتن در دندان 20 دقیقه می باشد.بنابراین دندانپزشکان علاوه بر مقاومت لازم، زمان میکس شدن و زمان ست شدن را برای انتخاب مواد قالبگیری در دندانپزشکی و خرید مواد قالبگیری در نظر میگیرد.

انواع زیادی مواد قالبگیری در دندانپزشکی وجود دارد ولی مهمترین آنها:

 • پلی اتر
 • پلی سولفید
 • سیلیکون افزایشی
 • سیلیکون غیر افزایش
 • سیلیکون تراکمی

در همه این مواد دلایل موثری وجود که سبب انتخاب آنها می شود. از مهمترین آن دلایل می توان به مخلوط کردن اشاره نمود اگر زمان اختلاط زیاد باشد در این صورت به آسانی سست شدن اتفاق می افتد.

در خرید مواد قالب گیری دندان پزشکی بعد از انتخاب نوع مواد قالبگیری نکات مهمی برای تشکیل قالب باید در نظر گرفته شود. از جمله نسبت آب به پودر باید به روشی انجام شود که آب کمتری مورد استفاده قرار بگیرد تا زمان ست شدن زودتر انجام شود.

مرطوب بودن هوا نقش زیادی به وقت ست شدن دارد جوری که در هوای مرطوب احتمال جذب آب وجود دارد که به موجب آن ست شدن به آرامی انجام خواهد شد. دمای آب که استفاده میشود برای مخلوط شدن به پودر مواد قالبگیری بسیار مهم است که معمولا سفارش می شود برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید باید دمای آب 25 درجه یا دمای اتاق باشد. هراندازه آب مورد استفاده در مواد قالبگیری گرمتر باشد سریعتر سست می شود به سبب این دمای بیشتر 70 درجه به هیچ عنوان سفارش نمی شود.

نوع گچ انتخابی نیز در زمان ست شدن موئثر است . با خرید مواد قالبگیری دندانپزشک به طور دقیق دندان و بافت های اطراف آن را مورد بررسی قرار می دهد زیرا این نوع مواد توانایی این را دارند که به طور دقیق جزییات داخل دندان را ثبت کنند.


نکات مهم برای استفاده مواد قالبگیری در دندانپزشکی

باندینگ دندانپزشکی

در استفاده از مواد قالبگیری در دندانپزشکی باید نکات مهم و اساسی رعایت شود یکی از آنها نسبت آب به پودراست که باید میزان آب مشخص و دقیق باشد تا خمیر قالبگیریدرست ساخته شود. اگر چه گچ و دنتال استون (سنگ دندان) هر دو دارای ترکیبات اولیه مشابهی هستند ولی ساختارهای فیزیکی متفاوت دارند؛ بنابراین باید میزان پودر و آب به کار رفته در قالبگیری باید با توجه به نوع مواد قالبگیری استفاده شود؛ زیرا این نسبت بر زمان تنظیم و مقاومت مواد قالبگیری در دندانپزشکی تاثیر زیاد دارد.

در قالبگیری مدل گچی معمولا از نسبت 45 میلی لیتر آب و 100 گرم پودر استفاده می شود در حالی که برای دنتال استون، 32 میلی لیتر آب و 100 گرم پودر لازم است البته این درصد ها می تواند گاها با توجه به نوع مقاومت دلخواه تغییر کند. سازنده کست ها یا همان سازه های گچی تشخیصی معمولا این نسبت به کار رفته را معین می کنند. نوع کست به کار رفته نقش موثری در زمانست شدن دارد. زمانست شدن به زمان جامد شدن قالب تهیه شده مربوط میشود.


انواع قالبگیری دندان پزشکی

بعد از انتخاب مواد قالبگیری در دندان پزشکی در 2 مرحله فرایند قالبگیری انجام میپذیرد.

 • قالبگیری اولیه : برای تشخیص مدل درمان ، سابقه درمان ، ارتودنسی ، روکش موقت ، تری های اختصاصی ، مدل تشخیص
 • قالبگیری پایانی : در این قالبگیری به شکل کامل جزئیات بافت دندان قابل درک است.

قالبگیری که درست می شود سازه گچی تشخیصی در نظر میگیرند که دو نوع می باشد:

 • نوع اول :مدل گچی زمانی استفاده می شود که مقاومت وابعادش مهم نیست.
 • نوع دوم : دنتال استون نوعی از گچ می باشد که مقاومتر از مدل گپ می باشد وهر موقع که تشخیص دوره ای زمان بری لحاظ شود از این مدل میتوان استفاده کرد. یه تری اختصاصی به این نوع سازه نیاز دارد.

مواد قالب گیری دندان

در دندانپزشکی برای درمان هر مشکلی ایرادی در دهان و دندان، از روش ها و وسایل مختلفی استفاده می کنند. یکی از روش هایی که بیشتر کاربرد دارد، قالبگیری از دندان و محیط دهان است.

با قالبگیری در واقع مدلی از دندان ها یا دهان در اختیار متخصصین دندانپزشکی قرار داده میشود تا بتوانند شرایط دهان بیمار را تشخیصر داده و برای ساخت یک تری اختصاصی، کراون موقت و یا برای ساخت یک کست از فک بیمار در لابراتوار از آن قالب ر گرفته شده استفاده می کنند. بنابراین آشنایی با ست قالبگیری، بسیار مهم است.

این مقاله با انواع مواد قالب گیری دندان ، ست قالب گیری و قیمت آنها آشنا خواهیم شد پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


ست قالبگیری دندانپزشکی چیست؟

امروزه یکی از موضوعاتی که در دندان پزشکی اهمیت زیاد دارد قالب گیری دندان است. از انواع قالب معمولاً به عنوان محافظ دهان، نگهدارنده، روکش و بریج استفاده میکنند. قالب دندانی همان یک از طرح کامل از دندان ها را برای دهان میتوان نامید که با استفاده از مواد قالب گیری دندان انجام می گیرد که می تواند به راحتی در بافت دهان جا بگیرد.

در این بین، یک عدد سینی فلزی و یا شاید پلاستیکی وجود دارد که باعث راحتی دندان ها بر روی لثه می گردد.با آن قالب گیری دندان های بالا و پایین به راحتی انجام میگیرد.


سینی قالب گیری دندان

در قالبگیری از یک ماده مایع غلیظ همچون آلژینات استفاده می کنند که این ماده در سینی قالب گیری پخش می شود تا بتواند به راحتی در فضای دهان قرار گیرد. سینی قالب گیری به شکل u است. سینی های قالب گیری دندان به دونوع رایج ،سینی های استوک و یا سینی های مخصوص وجود دارند.

امروزه سینی های استوک در اندازه و اشکال مختلف به صورت عمده ساخته می شوندولی سینی های مخصوص یک نوع سینی سفارشی است که کاملا دقیق مطابق با مشخصات دهان و دندان های یک فرد نسبت به تولید آن وارد عمل می شوند، معمولاً مایعی که برای قالب گیری مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به نوع قالب فرق میکند.

بنابراین قیمت مواد قالب گیری دندانپزشکی متغیر است.بعضی از قالب ها به انعطاف بیشتر نیاز دارند و برخی از قالب های دیگر سفت و سخت هستند

موارد استفاده از قالب های دندانی خیلی زیاد است. معمولاً بسیاری از افراد به عنوان محافظت از دندان و دهان خود به صورت سفارشی به دنبال خرید ست قالبگیری هستند و برخی دیگر به عنوان دندان مصنوعی و یا روکش از قالب دندان استفاده می کنند. قالب دندان بر روی لبخند شما تأثیر زیاد دارد.


تری های قالبگیری دندانپزشکی چیست؟

برای اینکه تجسمی مناسب و دقیق از ناحیه مورد نظر در دهان و دندان،داشته باشیم از تری های قالبگیری استفاده می شود. در انتخاب تری دو عامل مورد توجه است که اولی،اولویت کاری دندانپزشکی، دومی به دست آوردن نتیجه دقیق تر در ناحیه مورد نظر درمان است.

تری های قالب گیری از نظر شکل، به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • Quadrant tray که نیمی از قوس فک را پوشش می دهند.
 • Section tray که دندان های قدامی را پوشش می دهند.
 • Full arch tray که قوس کامل فک را پوشش می دهند.

علاوه بر شکل این تری ها از لحاظ کاربرد هم به دو دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

 • نوع اول : جنس تری نوع اول از پلاستیک سخت، فلز یا فوم پلی استایرن است و اندازه های متفاوتی دارد. سوراخ های موجود در این تری ها، به این دلیل است که مواد قالب گیری دندان با تری به صورت مکانیکی چفت شده و یا صاف شوند. برای بهتر وصل شدن مواد قالب گیری بر روی تری، چسب لازم است. از این نوع تری ها در قالبگیری اولیه، تهیه روکش موقت و قالبگیری نهایی استفاده می شود.
 • نوع دوم : تری های نوع دوم از جنس رزین light cured یا رزین آکریلی یا رزین ترموپلاستیک هستند و خیلی راحت با دهان بیمار فیکس می شوند. از این نوع تری ها در قالبگیری نهایی، تهیه روکش موقت و vital bleachingمورد استفاده قرار میگیرد.

چند نوع stock tray وجود دارد که عبارتند از:

 1. تری های فلزی برای قالبگیری اولیه
 2. تری های فلزی صاف برای قالبگیری با هیدروکلوئید برگشت پذیر
 3. تری های حفره دار برای قالبگیری اولیه و نهایی
 4. تری gauze برای ثبت بایت
 5. تری تریپل برای قالبگیری نهایی و ثبت بایت همزمان
 6. تری آکریلی اختصاصی برای قالبگیری نهایی جهت پروتز ثابت و متحرک
 7. تری وکیوم اختصاصی برای سفید کردن دندان ها و روکش موقت

قالب گیری دندان چه معایب و مزایایی را با خود به همراه دارد

همانطور که میدانید قالب گیری، روشی است که از دندان و دهان شما به وسیله مواد قالبگیری توسط دندانپزشک گرفته میشود تا شکل دقیق آنها را منعکس کند. بسیاری از خدمات دندانپزشکی، باید با همکاری لابراتوارها یا آزمایشگاه های دندان همراه باشد و آنها بسته به نوع درمان، به اطلاعات دقیقی از وضعیت دندان ها نیازمند هستند و دندانپزشک مربوطه . ، قالبی را از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت به لابراتوار ارسال می کند. در همین راستا، در این مقاله از سایت شرکت نماد گستر تاوریژ قصد داریم در مورد انواع قالب گیری، مزایا، نحوه انجام و معایب آن صحبت کنیم.همراه ما باشید.

چرا قالب گیری دندان اهمیت دارد؟

همانطور که میدانید قالب گیری، روشی است که از دندان و دهان شما به وسیله مواد قالبگیری توسط دندانپزشک گرفته میشود تا شکل دقیق آنها را منعکس کند. بسیاری از خدمات دندانپزشکی، باید با همکاری لابراتوارها یا آزمایشگاه های دندان همراه باشد و آنها بسته به نوع درمان، به اطلاعات دقیقی از وضعیت دندان ها نیازمند هستند و دندانپزشک مربوطه . ، قالبی را از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت به لابراتوار ارسال می کند. در همین راستا، در این مقاله از سایت شرکت نماد گستر تاوریژ قصد داریم در مورد انواع قالب گیری، مزایا، نحوه انجام و معایب آن صحبت کنیم.همراه ما باشید.

انواع ریتینرها، نایت گاردها، پروتزها، تاج و ... را می توان به صورت عادی درست کرد ولی اگر با قالب گیری انجام شود ،سنجش دقیق تری از دندان ها و نیز ساختار دهان به دست می آید و این سبب می شود که درمان دقیق تری حاصل شود.

اهمیت قالب گیری دندان را می توانبه صورت کلی از دو جهت زیر بررسی کرد:

- جلوگیری از ترمیم های نادرست

قالب گیری دندان جنبه های مختلف دهان شما را دقیق نشان می دهد از جمله دندان ها و لثه ها. اگر دندانپزشک بدون قالب گیری ،دندانی برای شما درست کند امکان دارد برای دهان شما تنگ و یا گشاد باشند و که بعدها موجب ناراحتی شما می شود.

- جلوگیری از ترمیم های نادرست

تکنیک های ضعیف در قالب گیری دندان می توانند باعث پارگی در لثه یا ایجاد فاصله زیاد دندان ها شود و این کار می تواند بر کیفیت ترمیم تأثیر بگذارد و عملکرد نا مناسبی را به بوجود آورد. از این رو اگر می خواهید از انجام کارهای تکراری و صرف هزینه های غیر ضروری برای اقدامات دندانپزشکی جلوگیری کنید، باید از مهرت و تجربه ی دندانپزشکخود مطمئن شوید.


انواع قالب گیری دندان

انواع قالب گیری دندان به قرار زیر است:

 • قالب گیری اولیه: قالب گیری اولیه دندان در مدل های تشخیصی، تری های اختصاصی، روکش های موقت، ارتودنسی و مدل و سابقه درمان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • قالب گیری نهایی: از قالب گیری نهایی در ترمیم و جزئیات دقیق ساختار بافت و دندان استفاده می شود.
 • ثبت بایت: در این نوع قالب گیری، رابطه اکلوزالی یا بایت دندان های ماگزیلاری و فک پایین در زمان بستن دندان ها مشخص می شود.

قالب گیری دندان برای چه مواردی انجام می شود؟

قالب گیری برای ساخت موارد زیر صورت می گیرد:

 • ساخت پروتزها
 • ساخت لمینت دندان
 • بریج دندان
 • تحلیل ارتباط میان فک ها
 • ساخت نایت گارد
 • ساخت روکش دندان

انواع روش های قالب گیری دندان

قالب گیری دندان معمولا به دو روش سنتی و دیجیتالی انجام می شود:

- قالب گیری به روش سنتی: در این روش، همانطور که در بالا هم ذکر شد، دندانپزشک مقداری از مواد قالب گیری را روی تری قرار میدهد سپس در داخل دهان بیمار قرار داده و اجازه می دهد تا مواد چند دقیقه روی دندان ها باقی بمانند.تا قالب گیری دندان انجام شود.

- قالب گیری به روش دیجیتالی: برخی از مراکز مجهز دندانپزشکی از روش دیجتالی استفاده میکنند ،به این صورت که در این روش دندانپزشک یک دوربین کوچک که به عصا شباهت دارد داخل دهان بیمار قرار میدهد. که پس از آن، از دندان های بیمار تصویری به دست می آید که به کمک نرم افزار مخصوص بررسی میشود و مطابق آن قالب مورد نظر ساخته می شود.

قالب گیری دیجیتالی هم به دو روش ساخته می شود.

در یکی از روش ها، دندانپزشک قالب به دست آمده را با تصاویر دیجیتالی یا فرمت دیجیتالی به لابراتوار میفرستد و تکنسین با آن تصاویر قالب را درست میکند.

در روش دیگر قالب گیری دیجیتالی، از تصاویر دیجیتالی ویدئویی که به کمک اسکن دیجیتال یا لیزر گرفته میشود استفاده میکند.بنابراین میتوان گفت اسکن لیزری به علت دقت زیاد، تمامی جزئیات دهان و دندان را نشان می دهد و همچنین کاملا دقیق و بی خطر است.


مزایای قالب گیری دیجیتالی

قالب گیری دندان دیجیتالی مزایایی نسبت به قالب گیری سنتی دارد که در ادامه به صورت کامل توصیف خواهیم کرد ولی چند نمونه از مزایا عبارتند از:

 • انحام سریع و صرفه جویی در زمان
 • بازخورد در زمان واقعی
 • کمتر بودن خطاهای انسانی
 • تجربه بهتر برای بیمار

معایب قالب گیری سنتی دندان

طعم بد آلژینات: از آنجایی که آلژینات دارای طعم بدی می باشد باعث ناراحتی بیمار در حین قالب گیری میشود.

احساس حالت تهوع: پس از قرارگیری تری در دهان، احساس تهوع به بیمار دست می دهد. که بهتر است که بیمار ، حواس خود را به جای دیگری پرت کرده و از راه بینی نفس بکشد تا دندانپزشک زودتر کارش را انجام دهد تا مجبور نباشد دوباره قالب گیری را انجام دهد.

در این مقاله ما تا حدودی در مورد انواع قالب گیری و مزایا و معایب قالب گیری صحبت کردیم و اطلاعاتی را جمع آوری کردیم که در ادامه مفصل تر بررسی میکنیم باشد که مورد توجه همراهان قرار گیرد و مفید باشد.


مواد قالب گیری دندان کمک میکند تا تصویری زیباتر از دندان و بافت های اطراف آن توسط دندان پزشک ایجاد شود. پس می توان گفت که در دندان پزشکی نقش موثری دارد. برای خرید مواد قالبگیری با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در این زمینه بدست آورید سپس اقدام به خرید کنید.

شرکت نماد گستر تاوریژ به فروش انواع مواد قالبگیری با قیمت های مناسب میپردازد. وشما میتوانید با مراجعه به این سایت خرید مواد قالبگیری را انجام دهید.


قیمت مواد قالب گیری دندان

مواد قالب گیری کیفیت های متفاوتی دارند، بعضی از کلینیک ها دارای مواد با کیفیت هستند و بیمار بهتر است پس از این که از کیفیت کلینیک مورد نظر مطمئن شد برای درمان به آن کلینیک مراجعه کند.

مواد قالبگیری در دندانپزشکی برای ایجاد قالب موثری از دندان برای تشخیص بافت داخلی دندان مورد استفاده قرار میگیرد. انواع مختلفی از این مواد در بازار موجود می باشد. یک دندانپزشک برای انجام بسیاری از فعالیت های خود نیاز دارد تا قالب مشخصی از دندان تهیه کند.

زیرا با قالبگیری دندانپزشک میتواند به طور کامل دندان و بافت های اطراف آن را تشخیص دهد. هر کدام از مواد قالبگیری دندانت ویژگی های منحصر به فردی را دارد که با توجه به مقاومت مورد نیاز انتخاب می شود. پس بهتر است تا قبل از خرید مواد قالبگیری باید شناخت کامل در مورد آن داشت.


اهمیت قالب گیری دندان

اهداف مختلفی در انجام قالب گیری دهان و دندان و فک وجود دارد، قالب گیری دندان از مراحل ضروری و مقدماتی برای بیشتر درمان های دندان مانند لمینت، روکش های دندانی، ارتودنسی، پروتزهای متحرک و بقیه موارد است.

مراقبت از سلامت دندان اهمیت زیادی دارد، ولی گاهی اوقات تصادف و یا رعایت نکردن بهداشت دندان و دهان باعث میشود که دندان آسیب دیده و از بین برود که در این مواقع برای جایگزین کردن دندان خراب از راه هایی مانند ایمپلنت، روکش دندان و… استفاده میشود.که در تمام این روش ها از موارد قالب گیری استفاده میشود .


مواد قالبگیری سیلیکونی

برای اطمینان پیدا کردن از تصاویر روکش دندان، بریج و بقیه شیوه های جایگزینی دندان از دهان بیمار قالب گیری انجام می شود، قالب گیری دندان سبب به وجود آمدن مدل دقیق از دندان و دهان بیمار است تا دندان درست شده کاملا مشابه مدل طبیعی آن شود.

قالب گیری درست باعث میشود تا دندان ساخته شده بافت حساس و نرم دهان را در داخل لثه و گونه آزار ندهد و سبب آسیب به دندان های دیگر نشود.مواد قالبگیری سیلیکونی این امکانات را دارد که بدون صدمه زدن و اذیت رساندن کار با آن به راحتی انجام میگیرد.

باید دقت داشت که همه واکنش های مربوطه شیمیایی است و تا زمانی که مواد قالبگیری به شکل کامل در ظرف مخصوص با هم مخلوط نشده واکنشی انجام نمی گیرد.

ژل سخت شده بعد از خارج شدن در گچ مخصوص قرار می گیرد و از این طریق قالب مد نظر برای انجام کارهای بعدی دندانپزشکی آماده می شود.


قالب گیری با آلژینات

قالب گیری آلژینات با پودرهایی به رنگهای سفید و یا صورتی انجام می شود که با مخلوط شدن با آب به شکل خمیری درمی آید و بر روی ظرف خاصی قرار گرفته و سپس به داخل دهان برای قالب گیری قرار می گیرد.

آلژینات سبب می شود که ماده به اطراف اجزای بافت های سخت و نرم نفوذ کند و کمتر شروع به سفت شدن می کند تا اینکه به شکل ژل سفتی در می آید و از دهان خارج می شود.


چرا قالب گیری دندان؟

مواد قالب گیری دندان یکی از کارهای مهم برای درمان، اصلاح دندان شکسته و یا ترک خورده است، در بسیاری از موارد این روش تنها برای درمان یک دندان نیز انجام می گیرد.

هنگام انجام قالبگیری دندان پزشک یک روکش و یا بریج موقت درست می کند تا به خوبی بر روی ساختار دندان قرار گیرد و مطابق با دندان دیگر باشد، هیچ کدام از دندان ها مشابه هم نیستند پس نتایج نیز هیچ وقت مثل هم نمیشود.

هنگام خرید مواد قالبگیری بهتر است از فروشگاه نماد گستر تاوریژ استفاده کنید که هم محصولاتی با کیفیت و هم قیمت های مناسب دارند.


نکات مهم در استفاده مواد قالبگیری

در استفاده کردن از مواد قالب گیری در دندانپزشکی لازم است تا یک تعداد قواعد را رعایت کرد مثلا نسبت آب به پودر باید دقیق باشد و به مقدار مشخص و دقیق برای ایجاد خمیر قالب گیری از آب استفاده شود.

با وجود اینکه گچ و سنگ دندان از نظر ترکیبی مشابه هم هستند، ولی اگر که در قسمت های قبلی هم ذکر شد دارای ساختارهای فیزیکی متفاوتی هستند و به همین سبب است که مقدار پودر و آب ترکیبی باید با توجه به مدل مواد قالب گیری در نظر گرفته شود چون که این نسبت تاثیر خیلی زیادی بر مقدار مقاومت و تنظیم مواد قالب گیری دارد.


نتیجه گیری کلی از مواد قالبگیری

با توجه به اینکه امروزه مواد قالب گیری دندان جزء مواد جدانشدنی دندانپزشکی ها و کلینیک ها است و کاربرد زیادی دارد، پس بهتر است این مواد دارای کیفیت مناسب و قیمتی مقرون به صرفه باشد.

پس پیشنهاد میکنیم پیش از این که به قالبگیری و یا درمان دندان خود اقدام کنید از کلینیکی که به آن مراجعه می کنید و از پزشک و موادی که استفاده می کنند اطلاعات کاملی بدست آورید و بعد از این که اطمینان خاطر حاصل شد اقدام به درمان کنید.

فروشگاه نماد گستر تاوریژ در راستای برطرف نمودن نیاز دندانپزشکان محترم برای خرید آسان، صرفه جویی در وقت و هزینه، راه اندازی شده است. و به آسانی میتوان سفارش و امکان استفاده آسان از وبسایت، امکان پرداخت اینترنتی، امکان مقایسه کالا ها، اطلاعات علمی، امکان استعلام قیمت هاو غیره از جمله امتیازات ویژه سایت نماد گستر تاوریژ هستند که طی تلاش و تحقیق تیم مجرب و متخصص این شرکت جمع آوری شده است.

با پیشرفته امروزه و با متنوع بودن مواد قالبگیری، کمتر دندانپزشکی بدون تحقیق و بررسی اقدام به خرید احتیاجات مطب دندانپزشکی خود میکند.

نماد گستر تاوریژ امکان انتخاب آسان از طریق دسته بندی های هوشمند وبسایت کار را برای دندانپزشکان محترم آسانتر کرده است. هم اکنون کالاهای این فروشگاه اینترنتی محصولات ترمیمی-زیبایی، پروتز، اندو و تجهیزات را دارد. که تمام محصولات به صورت مستقیم از شرکت های فراهم کننده اصلی تامین میشود.

خرید مواد قالبگیری دندان | قیمت مناسب | کیفیت عالی

در دندان پزشکی برای درست کردن قالبی از دندان برای ایتکه بافت داخلی دندان را تشخیص بدهند استفاده میکنند. از ست های قالبگیری انواع مختلفی در سطح بازار مو جود می باشد، که یکی از آنها مواد قالبگیری الاستومری می باشد.