مواد قالبگیری

مواد قالبگیری

 • 1

تری بی دندان - تکسان

19,500تومان
20,000تومان

تری با دندان - تکسان

24,000تومان
25,000تومان

موم کاوکس CAVEX هلند

278,000تومان
280,000تومان

ست قالبگیری زرماک | Zhermack

1,200,000تومان
1,200,000تومان

پوتی قالبگیری Coltene - Speedex Putty

980,000تومان
980,000تومان

موم کاوکس | Cavex

219,000تومان
220,000تومان

ست قالبگیری پروتسیل

1,000,000تومان
1,090,000تومان
 • 1

مواد وست قالبگیری

خرید مواد قالبگیری دندانپزشکی

 خرید مواد قالبگیری دندانپزشکی

قالب گیری دندان، یعنی روشی برای گرفتن قالب از دندان و دهان شما است که شکل واقعی دندان را منعکس می کند . بسیاری از دندان پزشکان ، نیاز دارند که با لابراتوارها یا آزمایشگاه های دندان همکاری کنند و آنها بسته به نوع درمان، به اطلاعات دقیقی از وضع دندان ها احتیاج دارند.

در قالب گیری دندانپزشک، قالبی را از دندان های بیمار تهیه میکند و آن را برای درست کردن به لابراتوار ارسال می نماید. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم درباره ی انواع موادقالب گیری، مزایا، نحوه انجام و معایب آن صحبت کنیم.

در دندان پزشکی برای درست کردن قالبی از دندان برای ایتکه بافت داخلی دندان را تشخیص بدهند استفاده میکنند. از ست های قالبگیری انواع مختلفی در سطح بازار مو جود می باشد، که یکی از پر طرفندارترین آنها مواد قالبگیری الاستومری می باشد.


قالب گیری دندان چیست؟

 قالب گیری دندان چیست؟

قالب گیری دندان عبارت است از درست کردن یک کپی از همه ی دندان های شما یا بافت دهان یا هر دو است که در لابراتوار از آن استفاده می کنند. در عملیات قالبگیری، یک تری پلاستیکی یا فلزی را که به شکل "نعل اسب است در دندان و لثه ها قرار داده می شود. تری را می توان برای دندان های بالا، پایین یا هر دو استفاده کرد. قالب گیری دندان و دهان و فک با اهداف متفاوت انجام می شود و در بسیاری از درمان های دندانپزشکی مهم و لازم است.

همانطور که گفتیم قالبگیری به منظور گرفتن الگوی کامل از شکل فک و دهان وتشخیص شرایط دندان بیمار گرفته می شود.بنابراین برای قالبگیری مواد زیادی استفاده میشود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

قالبگیری از مواد مختلف تشکیل شده است و با خصوصیات متفاوتی وجود دارند. مراقبت از سلامت دندان ها مهم است. ولی بعضی وقتها تصادف یا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان موجب می شود که دندان دچار آسیب جدی شده و از بین برود.

پس برای اینکه به جای دندان از دست رفته دندان جدید گذاشته شود یا نجات دندان در مواقع سخت مثل (عصب کشی) از را هایی مانند بریج، روکش دندان و ایمپلنت استفاده می شود. برای اینکه از هم خوانی و یکی بودن روکش دندان، بریج و دیگر روش های جایگزینی دندان با وضعیت دندان ها و فک،مطمئن شوند از دندان بیمار قالب گیری می شودکه باعث به وجود آمدن مدل دقیقی از دهان و دندان شما می شود و دندان درست شده دقیقا مشابه مدل طبیعی آن میشود.. قالب گیری درست باعث می شود که دندان درست شده بافت نرم و حساس دهان را در داخل گونه و لثه اذیت نکرده و موجب فرسایش دندان های دیگر نشود.

تهیه قالب مشخصی از دندان یکی از نیاز های ضروری هر دندان پزشکی می باشد به دلیل اینکه قالبگیری در تشخیص بافت های اطراف ها کمک شایانی را میکند.

هر کدام ازمواد قالبگیری ویژگی های منحصر به فردی دارند که بنا بر مقاومت که لازم دارند مورد استفاده قرار میگیرد.به عنوان مثال پلی سولفید ها از یک نوع ماده ستخی درست شده اند که زمان لازم برای میکس شدن آنها 60 ثانیه زمان ستینگ شدنشان 20 دقیقه می باشد.

برای خرید انواع مواد باندینگ به نماد گستر تارویژ اعتماد کنید تا بهترین قیمت ها وبهترین کیفیت هارا تجربه نمائید.


مواد قالب گیری

مواد قالب گیری

مواد قالب گیری کیفیت مخصوصی دارند که به دندانپزشک این امکان را می دهند که دقیق ترین جزئیات را از دندان و بافت اطراف ثبت کنند. دستیار دندانپزشک باید از انواع مواد قالب گیری مطلع باشد ،و روش ساخت ماده قالب گیری، روش کار، مخلوط کردن مواد و کمک به روند قالب گیری را بلد باشد.

برای قالبگیری از تری های مختلفی استفاده می شود که بعضی برای پوشش نیمی از قوس فک، برخی برای پوشش دندان های جلو و بعضی برای پوشش قوس کامل فک هستند.

یک دندانپزشک برای انجام بسیاری از فعالیت های خویش نیازمند تهیه قالب از دندان بیمار است. در این زمینه انواع بسیاری از مواد قالبگیری در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

قالبگیری از محیط داخلی دندان برای انجام بسیاری از کارها بر روی دندان، امر مهم است. هر کدام از مواد قالبگیری در دندانپزشکی ویژگی های مخحصوصی دارد که با توجه به مقاومت لازم انتخاب می میشود. برای مثال پلی سولفیدها ماده سختی هستند که میزان زمان مخلوط کردن آنها 60 ثانیه و زمانقرار دادن و نگه داشتن در دندان 20 دقیقه می باشد.بنابراین دندانپزشکان علاوه بر مقاومت لازم، زمان میکس شدن و زمان ست شدن را برای انتخاب مواد قالبگیری در دندانپزشکی و خرید مواد قالبگیری در نظر میگیرد.

انواع زیادی مواد قالبگیری در دندانپزشکی وجود دارد ولی مهمترین آنها:

 • پلی اتر
 • پلی سولفید
 • سیلیکون افزایشی
 • سیلیکون غیر افزایش
 • سیلیکون تراکمی

در همه این مواد دلایل موثری وجود که سبب انتخاب آنها می شود. از مهمترین آن دلایل می توان به مخلوط کردن اشاره نمود اگر زمان اختلاط زیاد باشد در این صورت به آسانی سست شدن اتفاق می افتد.

در خرید مواد قالب گیری دندان پزشکی بعد از انتخاب نوع مواد قالبگیری نکات مهمی برای تشکیل قالب باید در نظر گرفته شود. از جمله نسبت آب به پودر باید به روشی انجام شود که آب کمتری مورد استفاده قرار بگیرد تا زمان ست شدن زودتر انجام شود.

مرطوب بودن هوا نقش زیادی به وقت ست شدن دارد جوری که در هوای مرطوب احتمال جذب آب وجود دارد که به موجب آن ست شدن به آرامی انجام خواهد شد. دمای آب که استفاده میشود برای مخلوط شدن به پودر مواد قالبگیری بسیار مهم است که معمولا سفارش می شود برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید باید دمای آب 25 درجه یا دمای اتاق باشد. هراندازه آب مورد استفاده در مواد قالبگیری گرمتر باشد سریعتر سست می شود به سبب این دمای بیشتر 70 درجه به هیچ عنوان سفارش نمی شود.

نوع گچ انتخابی نیز در زمان ست شدن موئثر است . با خرید مواد قالبگیری دندانپزشک به طور دقیق دندان و بافت های اطراف آن را مورد بررسی قرار می دهد زیرا این نوع مواد توانایی این را دارند که به طور دقیق جزییات داخل دندان را ثبت کنند.


نکات مهم برای استفاده مواد قالبگیری در دندانپزشکی

 نکات مهم برای استفاده مواد قالبگیری در دندانپزشکی

در استفاده از مواد قالبگیری در دندانپزشکی باید نکات مهم و اساسی رعایت شود یکی از آنها نسبت آب به پودراست که باید میزان آب مشخص و دقیق باشد تا خمیر قالبگیریدرست ساخته شود. اگر چه گچ و دنتال استون (سنگ دندان) هر دو دارای ترکیبات اولیه مشابهی هستند ولی ساختارهای فیزیکی متفاوت دارند؛ بنابراین باید میزان پودر و آب به کار رفته در قالبگیری باید با توجه به نوع مواد قالبگیری استفاده شود؛ زیرا این نسبت بر زمان تنظیم و مقاومت مواد قالبگیری در دندانپزشکی تاثیر زیاد دارد.

در قالبگیری مدل گچی معمولا از نسبت 45 میلی لیتر آب و 100 گرم پودر استفاده می شود در حالی که برای دنتال استون، 32 میلی لیتر آب و 100 گرم پودر لازم است البته این درصد ها می تواند گاها با توجه به نوع مقاومت دلخواه تغییر کند. سازنده کست ها یا همان سازه های گچی تشخیصی معمولا این نسبت به کار رفته را معین می کنند. نوع کست به کار رفته نقش موثری در زمانست شدن دارد. زمانست شدن به زمان جامد شدن قالب تهیه شده مربوط میشود.


انواع قالبگیری دندان پزشکی

بعد از انتخاب مواد قالبگیری در دندان پزشکی در 2 مرحله فرایند قالبگیری انجام میپذیرد.

 • قالبگیری اولیه : برای تشخیص مدل درمان ، سابقه درمان ، ارتودنسی ، روکش موقت ، تری های اختصاصی ، مدل تشخیص
 • قالبگیری پایانی : در این قالبگیری به شکل کامل جزئیات بافت دندان قابل درک است.

قالبگیری که درست می شود سازه گچی تشخیصی در نظر میگیرند که دو نوع می باشد:

نوع اول :مدل گچی زمانی استفاده می شود که مقاومت وابعادش مهم نیست. نوع دوم : دنتال استون نوعی از گچ می باشد که مقاومتر از مدل گپ می باشد وهر موقع که تشخیص دوره ای زمان بری لحاظ شود از این مدل میتوان استفاده کرد. یه تری اختصاصی به این نوع سازه نیاز دارد.


مواد قالب گیری دندان

در دندانپزشکی برای درمان هر مشکلی ایرادی در دهان و دندان، از روش ها و وسایل مختلفی استفاده می کنند. یکی از روش هایی که بیشتر کاربرد دارد، قالبگیری از دندان و محیط دهان است.

با قالبگیری در واقع مدلی از دندان ها یا دهان در اختیار متخصصین دندانپزشکی قرار داده میشود تا بتوانند شرایط دهان بیمار را تشخیصر داده و برای ساخت یک تری اختصاصی، کراون موقت و یا برای ساخت یک کست از فک بیمار در لابراتوار از آن قالب ر گرفته شده استفاده می کنند. بنابراین آشنایی با ست قالبگیری، بسیار مهم است.

این مقاله با انواع مواد قالب گیری دندان ، ست قالب گیری و قیمت آنها آشنا خواهیم شد پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


ست قالبگیری دندانپزشکی چیست؟

امروزه یکی از موضوعاتی که در دندان پزشکی اهمیت زیاد دارد قالب گیری دندان است. از انواع قالب معمولاً به عنوان محافظ دهان، نگهدارنده، روکش و بریج استفاده میکنند. قالب دندانی همان یک از طرح کامل از دندان ها را برای دهان میتوان نامید که با استفاده از مواد قالب گیری دندان انجام می گیرد که می تواند به راحتی در بافت دهان جا بگیرد.

در این بین، یک عدد سینی فلزی و یا شاید پلاستیکی وجود دارد که باعث راحتی دندان ها بر روی لثه می گردد.با آن قالب گیری دندان های بالا و پایین به راحتی انجام میگیرد.


سینی قالب گیری دندان

در قالبگیری از یک ماده مایع غلیظ همچون آلژینات استفاده می کنند که این ماده در سینی قالب گیری پخش می شود تا بتواند به راحتی در فضای دهان قرار گیرد. سینی قالب گیری به شکل u است. سینی های قالب گیری دندان به دونوع رایج ،سینی های استوک و یا سینی های مخصوص وجود دارند.

امروزه سینی های استوک در اندازه و اشکال مختلف به صورت عمده ساخته می شوندولی سینی های مخصوص یک نوع سینی سفارشی است که کاملا دقیق مطابق با مشخصات دهان و دندان های یک فرد نسبت به تولید آن وارد عمل می شوند، معمولاً مایعی که برای قالب گیری مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به نوع قالب فرق میکند.

بنابراین قیمت مواد قالب گیری دندانپزشکی متغیر است.بعضی از قالب ها به انعطاف بیشتر نیاز دارند و برخی از قالب های دیگر سفت و سخت هستند

موارد استفاده از قالب های دندانی خیلی زیاد است. معمولاً بسیاری از افراد به عنوان محافظت از دندان و دهان خود به صورت سفارشی به دنبال خرید ست قالبگیری هستند و برخی دیگر به عنوان دندان مصنوعی و یا روکش از قالب دندان استفاده می کنند. قالب دندان بر روی لبخند شما تأثیر زیاد دارد.


تری های قالبگیری دندانپزشکی چیست؟

برای اینکه تجسمی مناسب و دقیق از ناحیه مورد نظر در دهان و دندان،داشته باشیم از تری های قالبگیری استفاده می شود. در انتخاب تری دو عامل مورد توجه است که اولی،اولویت کاری دندانپزشکی، دومی به دست آوردن نتیجه دقیق تر در ناحیه مورد نظر درمان است.

تری های قالب گیری از نظر شکل، به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • Quadrant tray که نیمی از قوس فک را پوشش می دهند.
 • Section tray که دندان های قدامی را پوشش می دهند.
 • Full arch tray که قوس کامل فک را پوشش می دهند.

علاوه بر شکل این تری ها از لحاظ کاربرد هم به دو دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

 • نوع اول : جنس تری نوع اول از پلاستیک سخت، فلز یا فوم پلی استایرن است و اندازه های متفاوتی دارد. سوراخ های موجود در این تری ها، به این دلیل است که مواد قالب گیری دندان با تری به صورت مکانیکی چفت شده و یا صاف شوند. برای بهتر وصل شدن مواد قالب گیری بر روی تری، چسب لازم است. از این نوع تری ها در قالبگیری اولیه، تهیه روکش موقت و قالبگیری نهایی استفاده می شود.
 • نوع دوم : تری های نوع دوم از جنس رزین light cured یا رزین آکریلی یا رزین ترموپلاستیک هستند و خیلی راحت با دهان بیمار فیکس می شوند. از این نوع تری ها در قالبگیری نهایی، تهیه روکش موقت و vital bleachingمورد استفاده قرار میگیرد.

چند نوع stock tray وجود دارد که عبارتند از:

 • تری های فلزی برای قالبگیری اولیه
 • تری های فلزی صاف برای قالبگیری با هیدروکلوئید برگشت پذیر
 • تری های حفره دار برای قالبگیری اولیه و نهایی
 • تری gauze برای ثبت بایت
 • تری تریپل برای قالبگیری نهایی و ثبت بایت همزمان
 • تری آکریلی اختصاصی برای قالبگیری نهایی جهت پروتز ثابت و متحرک
 • تری وکیوم اختصاصی برای سفید کردن دندان ها و روکش موقت

خرید مواد قالب گیری دندان

انواع قالب گیری دندان را میتوان به سه صورت، قالب گیری اولیه، قالب گیری نهایی و ثبت اکلوزال معرفی کرد. که از قالب گیری اولیه معمولاً برای روکش موقت و یا حتی مدل تشخیصی درمان می توان استفاده کرد؛ اما در قالب گیری نهایی جزئیات به بهترین شکل ممکن نشان داده میشود تا لابراتور با توجه به ساختار بافت و دندان در کمترین زمان عملیات لازم را انجام دهد. اکلوزال که نام دیگرش بایت است از جمله انواعی می باشد که به رابطه دندان های ماگزیلارزی و فک پایین کمک می کند.

تا حالا با همه ی موارد ست قالبگیری آشنا شدید. بنابراین همانطور که میدانید یکی از نکات مهم قبل از استفاده از مواد قالب گیری دندان، مرغوبیت مواد قالبگیری است که باید از آن مطمئن شوید. لذا می توانید برای خرید کلیه وسایل قالبگیری از جمله خرید مواد قالب گیری دندانپزشکی، خرید ست قالبگیری، از شرکت های معتبر مانند شدکت نماد گستر تارویژکمک بگیرید و خریدی مطمئن داشته باشید.

از آنجایی که خرید ست قالبگیری دندانپزشکی امروزه بسیار مورد توجه میباشد. بنابراین، ما در این مقاله هر آنچه لازم بود در مورد قیمت، نحوه خرید و نوع مواد قالب گیری دندان لازم و مناسب با شما صحبت کردیم و تمامی نکات مربوطه را توضیح دادیم.تا بتوانید به راحتی و با داشتن آگاهی خرید کنید.

خمیر قالب گیری دندان و حتی نوع مواد قالب گیری دندان فقط در صورتی مورد تایید قرار میگیرند که از لحاظ کیفیت و مرغوبیت بالا باشند ونسبت به قابلیت و خواصی که دارند باید مورد استفاده قرار گیرند. در غیر این صورت خرید مواد قالب گیری دندان و خمیر قالبگیری دندانپزشکی فقط از بین رفتن هزینه و زمان شما خواهد بود.

برای استعلام قیمت ست قالبگیری دندانپزشکی به فروشگاه نماد گستر تاوریژ مراجعه کنید. زیرا ست قالبگیری دندانپزشکی ارزان را با کیفیت بالا تنها در این مجموعه می توانید پیدا کنید. در خرید ست قالبگیری از این شرکت شما می توانید از انواع برند ها با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت استفاده کنید.

خرید مواد قالبگیری دندان | قیمت مناسب | کیفیت عالی

در دندان پزشکی برای درست کردن قالبی از دندان برای ایتکه بافت داخلی دندان را تشخیص بدهند استفاده میکنند. از ست های قالبگیری انواع مختلفی در سطح بازار مو جود می باشد، که یکی از آنها مواد قالبگیری الاستومری می باشد.